
Kas padeda lavinti vaiko kūrybiškumą ir loginį mąstymą? Kokias priemones rinktis?
2021 m. gruodžio 20 d.
Kūrybiškumas – tai gebėjimas kelti naujas idėjas, mąstyti savarankiškai, nestereotipiškai, greitai orientuotis sudėtingoje situacijoje, lengvai ir netipiškai spręsti problemas. Toks kūrybiškumo apibrėžimas pateikiamas įvairioje literatūroje. Niekas neabejoja, kad tai yra labai svarbus gebėjimas, kurį vaikams būtina ugdyti nuo pat mažens.
Kodėl kūrybiškumas toks svarbus:
- Kūryba stimuliuoja, aktyvina protą;
- Kūryba išlaisvina protą taip, kad žmogus galėtų lengviau įsisavinti žinias. Tai daro mokymosi procesą efektyvesnį;
- Tai atblokuoja senus mąstymo įpročius bei įgūdžius.Tai leidžia mąstyti plačiau, alternatyviau;
- Kūrybiškumas skatina empatiją;
- Kūrybinis dalyvavimas ugdo bendrumo jausmą;
- Tai suartina žmones ir ugdo komandinio darbo ir bendradarbiavimo įgūdžius;
- Kūryba gali susieti refleksiją su veiksmu;
- Kūrybiškumas skatina ir didina pasitikėjimą savimi. Kai žmogus, ypač jaunas, pasitiki savimi, kiti turi jam mažiau įtakos ir negali išvesti iš kelio;
- Kūrybiškumas skatina pasitelkti skirtingus mokymosi stilius;
- Skatina generuoti idėjas.
Labai svarbu lavinti vaikų kūrybiškumą, nes tai didina jų pasitikėjimą savimi. O tai kiekvienam augančiam žmogui itin svarbu. Vaikas nuo pat mažens turi jaustis vertingas, reikalingas, unikalus, gebantis savarankiškai mąstyti ir pan.
Tyrimai rodo, kad kūrybiškumas malšina stresą. Tai labai svarbu, nes stresas yra mūsų sveikatos priešas, sukeliantis įvairius negalavimus. Kūrybiškumas yra tarsi raminantis balzamas. Tai gali padidinti teigiamas mintis ir ramybės jausmą.
Kaip skatinti vaikų kūrybiškumą?
Jau žinome, jog kūrybingumas yra labai svarbi savybė, tačiau sunkesnis klausimas – kaip jį tinkamai lavinti nuo mažens?
Iš tiesų, vyrauja klaidinga nuomonė, kad geriausias būdas skatinti vaikų kūrybiškumą yra tiesiog nusimesti nuo savęs atsakomybę, nesikišti į vaikų žaidimus ir tokiu būdu jie savaime taps kūrybiški.
Nors tikrai tiesa, kad vaikai iš prigimties yra žingeidūs ir labai smalsūs, tačiau jiems vis tiek reikia paramos, kad lavintų savo kūrybinius gebėjimus ir išnaudotų visą savo kūrybinį potencialą. Svarbiausia čia yra balansas: tėvai turi pajusti, kada padėti vaikui, kada atsitraukti; kada parodyti, kada pasakyti, kada klausti, kada klausytis. Pagrindinis tėvų ir pedagogų iššūkis yra ne tai, kaip „išmokyti“ vaikus kūrybiškumo, bet kaip sukurti derlingą aplinką, kurioje jų kūrybiškumas įsitvirtins, augs ir skleisis. Kitaip sakant, kūrybiškumas kaip augalėlis – turi turėti tinkamą dirvą augti.
Kūrybiškumą lavinti padeda piešimas, lipdymas ir kitos kūrybinės veiklos. Daugelis žmonių mano, kad kūrybiškumas – tik galvoje vykstantys procesai, tačiau rankos yra tokios pat svarbios. Norėdami padėti vaikams generuoti idėjas, dažnai raginkite juos atlikti veiklas su įvairiais daiktais. Pavyzdžiui, vaikams žaidžiant su LEGO kaladėlėmis, lipdant iš molio, piešiant gimsta naujos idėjos.
Taip pat padeda mąstyti priverčiančių klausimų uždavimas. Paklauskite savo vaiko, ką jis mano apie vieną ar kitą dalyką, kaip galėtų paaiškinti įvairius reiškinius ir pan. Tai privers smegenis aktyviai dirbti.